Badanie oct w Poznaniu – tomografia oka, jaskra, rogówka
Rozwój nowoczesnych technologii sprawił, iż rynek ma nam do zaoferowania coraz to więcej możliwości w kwestiach diagnostyki. Jeżeli w grę wchodzi okulistyka i w tym aspekcie mamy do czynienia z wieloma specjalistycznymi badaniami, które pozwalają wykryć wady wzroku i choroby w obrębie oczu. Jednym z dostępnych na rynku badań jest OCT oka, najbardziej precyzyjne, jeśli w grę wchodzi skuteczna diagnostyka, a co za tym idzie, również i samo wprowadzone leczenie.
OCT oka, to inaczej tomografia oka, która to pozwala zdiagnozować wszelkie choroby siatkówki oka, w tym między innymi dna oka i plamki żółtej. Ta nowoczesna metoda wykorzystuje koherentna wiązki światła, co wpływa na zwiększenie rozdzielczości obrazu. W przypadku angiografii, niezbędne jest podawanie dożylnie kontrastu, z kolei OCT oka jest totalnie nieinwazyjne, bezbolesne, a do tego w pełni precyzyjne.
W gabinecie okulistycznym w Poznaniu, w którym swoje usługi świadczy dr med. Dariusz Ważyński, otrzymać można profesjonalną opiekę w zakresie okulistycznym, w tym właśnie wykonywanie badania OCT oka, które to przeprowadzane jest z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu oraz doświadczenia i wiedzy samego okulisty.
Badanie OCT oka – dla kogo jest ono skierowane?
Wybierając wizytę u okulisty, ma ona w każdym przypadku swoje podłoże, w tym przede wszystkim objawy, które są niepokojące i które pacjent chce po prostu zdiagnozować. Należy mieć tutaj na uwadze fakt, iż narząd wzroku podlegać powinien regularnym badaniom i natychmiastowej reakcji w przypadku, gdy pojawiają się niepokojące dolegliwości. Czas nie działa bowiem tutaj na korzyść, a żaden problem nie rozwiąże się sam, stąd też wizyta stanowi tutaj element obowiązkowy.
Okulista przeprowadza OCT oka w przypadku wcześniejszego zdiagnozowania lub podejrzenia występowania określonych zmian. Taka tomografia dna oka, wykonywana jest w przypadku:
- wystąpienia otworu w plamce żółtej
- przy zmianach jaskrowych
- przy monitorowaniu stanu rogówki
- przy obrzękach plamki
- przy występowaniu błony nasiatkówkowej
- przy zmianach cukrzycowych w plamce żółtej
- przy powstawaniu zwyrodnień plamki żółtej
W każdym z powyższych przypadków specjalista wie, czy taka forma badania jest niezbędna, by móc wykryć wszelkie nieprawidłowości i co istotne, by dalej móc podjąć konkretne leczenie. W tym gabinecie okulistycznym badanie OCT oka w Poznaniu, wykonywane jest na najwyższym poziomie, z wykorzystaniem doskonałej jakości sprzętu, przez doświadczonego w swojej profesji specjalistę, który świadczy kompleksowe usługi w obrębie zdiagnozowania problemu i dalej podjęcia w związku z nim odpowiedniego leczenia.
Jakie zmiany wykrywa badanie OCT oka?
Wykonywanie badania OCT oka w Poznaniu, pozwala wykryć wiele nieprawidłowości w obrębie narządu wzroku. Sprawdza się ono zarówno w diagnostyce, jak również i przy sprawdzaniu postępów leczenia. Poprzez OCT lekarz widzi, czy wada wzroku się pogłębia czy może widoczna jest w związku z tym poprawa przy wprowadzonym leczeniu. To sprawia, że okulista może odpowiednio manewrować terapią, tak, aby przynosiła ona zamierzone efekty i rezultaty. W przypadku wad wzroku czy chorób oczu, szybka diagnoza i leczenie, jest w stanie rozwiązać problem lub zatrzymać idące konsekwencje choroby. Tutaj nie ma mowy o poprawie widzenia, jeśli nie podejmie się żadnego leczenia. OCT oka, to jak najbardziej doskonały wybór dla każdego z pacjentów odbywających wizytę w gabinecie okulistycznym. Bardzo dobrym wyborem jest tomografia siatkówki i plamki oka, które to pozwalają wykryć na przykład zmiany cukrzycowe u pacjentów borykających się z cukrzycą typu 1 i cukrzycą typu 2. To także doskonała forma badania, która daje możliwość wykrycia nowotworu lub jaskry.
Jak wygląda badanie OCT oka w Poznaniu?
Istotne jest to, że do badania nie trzeba się przygotowywać, a samo OCT oka jest całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne. Tuż przed badaniem należy podać krople do oczu, aby powiększyć źrenice. Im bardziej szeroka źrenica, tym lepszy okulista ma podgląd. Po ich podaniu, należy odczekać około 30 minut, a następnie wykonywane jest już badanie z wykorzystaniem najwyższej jakości sprzętu. Pacjent siada i opiera głowę o specjalną podpórkę, a następnie patrzy przez soczewkę. Lekarz może zobaczyć dno oka i przekrój poszczególnych elementów. Całe badanie trwa kilkanaście minut.
Leczenie rogówki oka w Poznaniu
Rogówka to niezwykle istotny element oka. Przez nią światło wpada do oka, następnie załamuje się i skupia odpowiednio promienie świetlne, tak, aby widzieć wyraźnie pojawiający się przed oczami obraz. Jeśli pojawia się stożek rogówki, a więc sam jej kształt ulega zmianie, doprowadza to do upośledzenia widzenia, jak również i do zniekształcenia obrazu, na jaki się patrzy. Jeśli więc pojawia się choroba w obrębie rogówki oka, wówczas nawet wykonywanie codziennych czynności, może stać się bardzo dużym utrudnieniem. Ponadto, oprócz najczęściej występującego stożka, wyróżnić można i inne stany chorobowe, w tym zapalenia bakteryjne, opryszczkę wirusową, zapalenia epidemiczne, zakażenia grzybicze i inne. Leczenie rogówki oka w Poznaniu przez doświadczonego specjalistę, dr med. Dariusza Ważyńskiego, pozwala dobrać sposób leczenia do postawionej diagnozy. Im szybciej takie leczenie zostanie wprowadzone, tym lepsze można uzyskać tego efekty.
Jakie są choroby rogówki oka?
Wyróżnić można wiele stanów chorobowych związanych z rogówką oka. Najczęściej występującymi są zmiany związane z bakteriami, w tym gronkowcami i paciorkowcami. Innym stanem jest opryszczka wirusowa, która jest bolesna, powoduje światłowstręt, a nieleczona może doprowadzić do upośledzenia wzroku. Wyróżnić można także choroby epidemiczne, gdzie leczenie rogówki oka w Poznaniu prowadzone jest z wykorzystaniem odpowiednich leków, a następnie przestrzeganie przez samego pacjenta jak najwyższej higieny osobistej. Następnymi są zakażenia grzybicze, które najczęściej są związane z przyjmowaniem zbyt dużej ilości antybiotyków i kortykosteroidów. Mogą także występować zwyrodnienia oraz bardzo popularny stożek rogówki, o którym nieco więcej poniżej.
Jakie są przyczyny powstawania stożka rogówki i zmian w jej obrębie?
Tak naprawdę nie są znane konkretne przyczyny, dlaczego tak właśnie się dzieje. Przypuszcza się, iż duże znaczenie mają tutaj czynniki genetyczne, ale taki stan może mieć związek również z urazami oka, ze zbyt mocnym ich pocieraniem, z noszeniem twardych soczewek. Ponadto, uszkodzona rogówka może wynikać także z występowania konkretnych chorób oczu, w tym zwyrodnienia barwnikowego siatkówki, retinopatii u wcześniaków, zapalenia spojówki i rogówki. Uważa się również, ich rogówka oka może ulec uszkodzeniu w wyniku chorób ogólnoustrojowych, w tym wrodzonej ślepocie Lebera, zespole Ehlersa – Danlosa, przy zespole Downa i przy wrodzonej łamliwości kości. Leczenie wiąże się przede wszystkim z zastosowaniem odpowiednich, dobranych do pacjenta okularów, albo też w bardziej zaawansowanych przypadkach twardych soczewek kontaktowych czy też pierścieni śródrogówkowych. W skrajnych przypadkach konieczny jest przeszczep rogówki.
Gabinet okulistyczny prowadzony przez dr med. Dariusza Ważyńskiego, świadczy kompleksowe usługi związane z narządem wzroku, w tym leczenie rogówki w specjalistycznym, odpowiednio dostosowanym do potrzeb pacjentów miejscu w samym centrum Poznania, będąc w pełni do dyspozycji wszystkich pacjentów, którzy w obrębie narządu wzroku pomocy potrzebują. W miejscu tym można otrzymać jak najlepsze wsparcie i pomoc, zarówno w kwestii samej diagnozy, jak również i prowadzonego później leczenia. Wybierając ten gabinet okulistyczny, otrzymuje się fachową pomoc doświadczonego specjalisty, atrakcyjne ceny, krótki termin przyjęcia i co istotne – skutecznie postawioną diagnozą z odpowiednio zastosowanym do niej leczeniem.
Leczenie jaskry
Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów, od którego tak naprawdę zależy nasz komfort, wygoda i jakość życia. Jedną z przypadłości w obrębie narządu wzroku, która dotyka coraz szerszego odsetka osób jest jaskra. To choroba nerwu wzrokowego, polegająca na postępującym jego zaniku, co powoduje tworzenie się takich zmian, które stają się nieodwracalne i które znacząco przyczyniają się do stopniowej utraty wzroku. Im szybciej problem zostanie zdiagnozowany i nastąpi wprowadzenie odpowiednie leczenia, tym większa istnieje szansa na poradzenie sobie z problemem i zatrzymanie pogłębiającej się utraty wzroku.
Prywatny Gabinet Okulistyczny w Poznaniu, pod kierunkiem dr med. Dariusza Ważyńskiego, oferuje dla każdego z Państwa profesjonalne usługi okulistyczne, wykonywane przy użyciu najwyższej jakości sprzętu i najbardziej nowoczesnych technologii. Ponad 20 – letnie doświadczenie na rynku, indywidualne podejście do pacjentów, a ponadto ogrom wiedzy okulisty sprawiają, iż usługi wykonywane pod okiem tego specjalisty, z pewnością sprostają potrzebom wszystkich pacjentów. W przypadku jaskry, problem ten jest na tyle poważny, iż nieleczony może doprowadzić do nieodwracalnych zmian i utraty wzroku. Nie chcąc do tego dopuścić – szybkie działanie to absolutnie element priorytetowy.
Jakie są przyczyny powstawania jaskry?
Zasadniczą przyczyną powstawania jaskry jest zbyt wysokie ciśnienie w gałce ocznej. Przy prawidłowo działającym narządzie wzroku, w przedniej komorze oka krąży wodnista ciecz, dzięki której możliwe jest zapewnienie gałce ocznej odpowiedniego ciśnienia. Jeśli pojawia się jaskra, zaburzony zostanie przepływ tej przezroczystej cieczy, co dalej prowadzi do wzrostu ciśnienia w oku, powodując między innymi uszkodzenie nerwu wzrokowego. Każdy, kto boryka się z tego typu problemem, powinien jak najszybciej zareagować, bowiem im szybciej zostanie wykryta choroba i wprowadzone leczenie, tym większa istnieje szansa, że jaskra nie spowoduje nieodwracalnych dla narządu wzroku zmian. W tym miejscu, w gabinecie w Poznaniu, można liczyć na najwyższej jakości usługi w obrębie diagnostyki i leczenia jaskry, otrzymując fachową, profesjonalną i kompleksową opiekę, zarówno podczas samych wizyt, jak również i w trakcie przeprowadzanych zabiegów.
Na jaskrę najbardziej narażone są osoby chorujące na cukrzycę, na miażdżycę, jak również i na nadciśnienie tętnicze. Problem ten dotyczy również osób z podwyższonym cholesterolem, z nadmiernym stresem, jak również i z częstymi migrenami. Ponadto, jeśli występuje ona w rodzinie, prawdopodobieństwo zachorowania na nią, także jest zdecydowanie większe.
Jaskra – na jakie objawy zwrócić uwagę?
Jedno jest pewne- jaskra daje bardzo charakterystyczne objawy, dlatego też w przypadku ich występowania, jak najbardziej należy powziąć kroki, aby problem zdiagnozować i tym samym wprowadzić odpowiednie leczenie. Co więc powinno niepokoić?
- widzenie wokół źródła światła tak zwanej aureoli
- pogorszenie się widzenia
- zaczerwienienie oczu
- rozmyta tęczówka
- bóle oczu
- zwężenie widzenia
- nudności i wymioty
W przypadku zdiagnozowania danego rodzaju jaskry, bowiem ta może być wrodzona, wtórna, jaskra zamkniętego oka, pierwotnego otwartego oka czy też jaskra z prawidłowym ciśnieniem wewnątrzgałkowym – konieczne jest natychmiastowe powzięcie odpowiednich działań. W gabinecie okulistycznym w Poznaniu, liczyć można na profesjonalną opiekę i pomoc przy tego typu problemach z narządem wzroku.